Régebben az egyik ismerősöm minden évben kapott egy-két liter fügebort, amiből engem is megkínált. El nem tudom mondani, hogy mennyire fantasztikus íze van a fügebornak. Egyszerűen mennyei, főleg ha egy kicsit még édes is, mert hát a feleségemmel úgy szeretjük a bort, ha kicsit édes. Akkoriban még fogalmam sem volt arról, hogy gyümölcsbort készíteni nem egy nagy ördöngösség, hiszen a munka nagy részét elvégzik helyettünk az élesztőgombák. Szóval, nagyon ízlett a fügebor, ezért eldöntöttem, mindenképp fogok egyszer én is fügebort készíteni.
De valahogyan sehogy sem akart ez összejönni, mert nem tudtam kellő mennyiségű eléggé érett fügét szerezni. Igen, nekem, aki ma fügés blogot vezetek, és számtalan különleges fügebokor van a kertemben, nekem egykor gondot okozott fügét beszerezni, ami nem is csoda, hiszen nem volt saját kertem saját fügékkel. Igaz, bornak való fügém most sem sok van, de szerencsére az egyik kedves szomszédnak sokkal több van, mint amennyit fel tud használni, ezért felajánlotta nekünk a fügéjét. Igazi mézédes, lédús kívül-belül barnás színű (egyébként fajtáját tekintve ismeretlen) füge. Szóval, kaptam is az alkalmon, hogy végre a házi gyümölcsbor receptjeim közé bekerülhessen a házi fügebor is. 😊
Milyen füge jó bornak? Bornak az a füge jó, ami már-már túlérett (erről egyébként írtam a fügés blogomban is egy cikket, ha érdekel). Bőre töppedt, ráncos, belseje szinte dzsem állagú, húsa (a füge húsa a héj és a belső pép közötti fehér rész) szinte teljesen eltűnt, annyira elvékonyult. Na ez a füge az igazán jó a borkészítéshez. Ha a füge még nem elég érett, akkor tejnedveket tartalmaz a húsa, amitől kellemetlen ízű lesz a bor. Szóval csak igazán érett füge alkalmas házi fügebor készítésére.
- Alkohol: A borok alkoholtartalma általában 8,5-14% között mozog. De vannak ennél alacsonyabb és magasabb alkoholtartalmú borok is. Az élesztőgombák 16,5% alkoholtartalom felett elpusztulnak, ezért ennél nagyobb alkoholtartalmat hagyományos erjesztéssel nem lehet elérni. Az alkoholnak a savak mellett konzerváló szerepe is van. Az alacsony alkoholtartalmú borok nehezebben eltarthatóak és hajlamosabbak a borbetegségekre.
- Cukor: A mustban lévő cukor az élesztőgombák hatására alakul át alkohollá. Az erjedés sohasem tökéletes, ezért valamennyi cukor mindig visszamarad a borban. Ha sok, akkor édes a bor, ha kevés, akkor száraz. A maradék cukor mennyisége, a bor édessége az erjesztéssel befolyásolható. Mivel a fügének nagyon csekély a létartalma, vízzel kell majd felhígítani. Ez esetben pótolni kell a cukrot is, ezért adunk hozzá kristálycukrot.
- Savak: Különféle szerves és szervetlen savak, amelynek túlnyomó részben borkősav. A borkősav mennyisége 1–5 g/l. A bor második legfontosabb sava az almasav. A szájban éles, húzós érzetet kelt. Mennyisége borban 0–8 g/l, ahol a 8 g/l kiugróan magas érték. Az éretlen szőlőben több, az érettben kevesebb az almasav. Minden vörösbor és néhány fehérbor esetében az almasav baktériumok hatására tejsavvá alakul. A tejsav vajhoz hasonló aromát kölcsönöz a bornak. Kevésbé éles ízű, mint az almasav, így a fenti átalakuláson átmenő borok puhábbak a szájban. A túlzott vagy nemkívánatos tejsavtartalom ugyanakkor borbetegséghez vezet. A szőlőben, természetes állapotában tehát tejsav nem, hanem csupán borkősav, almasav továbbá bizonyos mennyiségű citromsav található. Mivel a fügében nem található elegendő sav, ezért savazni kell!
- Csersav vagy tannin: A szőlő héjában, a fürt kocsányában és a szőlőmagban lévő vegyület. Jellegzetesen fanyar ízt ad a bornak. A kékszőlő héjon áztatása és erjesztése miatt sokkal nagyobb mértékben kerül be vörösborba, mint a fehérbe. A vörösbor készítésekor a kékszőlőből bogyózással eltávolítják a kocsányt, hogy ezzel is csökkentsék a bor csersavtartalmát. Alapvetően befolyásolja a bor ízét.
- Glicerin: A cukor erjedése során keletkező szerves vegyület. A bor „testességét” befolyásolja.
- Víz
Hozzávalók a házi fügeborhoz:
- 8 kg érett füge
- 3 kg + 1kg kristálycukor
- 4 teáskanál (csapott) citromsav, vagy borkősav
- 12 liter víz
- 4-5 g borászati fajélesztő (vagy ha más nincs, porított sütőélesztő)
- 4 g borkén
- tápsó borélesztőhöz
Házi fügebor elkészítése:
A fügéket mossuk meg, a szár részüket vágjuk le, majd tegyük egy nagy műanyag vödörbe, vagy hordóba. Nekem 20 literes műanyag vödreim vannak, így több részletben végeztem el az alábbiakat: engedjünk annyi vizet a fügékre, ami ellepi őket. Nyúljunk bele, és kézzel nyomkodjuk szét a vízben a fügéket. Nem kell cafatokra cincálni, csak az a lényeg, hogy ép, egész füge ne maradjon benne. Ezt követően adjunk hozzá egy adag borászati fajélesztőt. Ezt én 2021.08.10-én tettem meg.
Takarjuk le egy konyharuhával, és hagyjuk három napig erjedni. Ez idő alatt az alkoholos erjedésnek köszönhetően beindul a széndioxid gáz képződése, ami szétroncsolja a füge sejtfalait, ezáltal azokból felszabadítja az összes íz- és aromaanyagot. Eközben felhabzik, és amúgy valami borzasztóan gusztustalanul tud kinézni, de nem kell megijedni, ebből lesz a finom fügebor, még ha most nehéz is ezt elképzelni. 😊 Néha vegyük le a konyharuhát, keverjük át, majd fedjük le újra. És igen, ami nagyon fontos! A vödör maximum félig legyen, tovább ne. Az erjedés beindulásakor felhabzik, és kifuthat, ha túl sok van a vödörben.
A harmadik napon szűrjek le róla a lét. Akinek van bármilyen prése (mi egy kis méretű szőlőprést használunk erre a célra, amelyet belül szúnyogháló anyaggal bélelek ki, hogy minél kevesebb rost jusson a mustba), az préselheti, vagy kisebb adagokba konyharuhába szedve ki lehet facsarni. Ez azonban nem egy könnyű feladat. Jobb, ha van kéznél prés. Ha az összes lét kinyertük, akkor szűrjük le, hogy a füge magocskák se legyenek benne. Azt követően kelleni fog egy nagyobb edény, amiben tudunk erjeszteni. Én ezúttal egy 18 literes üveballont választottam.
Mérjük hozzá a füge musthoz a maradék vizet, cukrot (először csak 3 kg-ot, a +1 kg opcionálisan van ízesítésnek)), citromsavat (ettől szépen kivilágosodik és megélénkül a színe), alaposan keverjük össze, majd mehet az erjesztő edénybe (továbbiakban csak ballon). A citromsav semmiképpen ne hagyjuk ki, mert a szép színekért való felelősségen kívül egyéb szerepe is van. A bor megfelelő erjedéséhez szükség van savasságra is, és mivel a füge savakban igen szegény, így mindenképpen szükség lesz a citromsavra. A mustot 2021.08.12-én töltöttem az üvegballonba erjedni.
Az alkoholos erjedéshez oxigéntől mentes környezet az ideális, ezért az erjesztést zártan kell lefolytatni. Ugyanakkor azt tudni kell, hogy alkoholos erjedés folyamán jelentős mennyiségű széndioxid gáz keletkezik, amelynek biztosítani kell a lehetőséget az erjesztő edényből való távozásra. Erre hivatott a borászati kotyogó, ami kiengedi a képződött széndioxid gázt az edényből, de nem engedi be a levegőt. Tehát, az erjesztő edényt zárjuk le borászati kotyogóval, vagy valamilyen azt helyettesítő házi eszközzel, és hagyjuk így kiforrni. Én – mióta vannak nagy üvegballonjaim – erre a célra egy szilikon csövet és egy egyszerű lufit használok. A lufi hasát kivágom, majd a szilikon csövet a lufi szájába dugom, és erősen megkötöm valamilyen kötöző zsinórral. A kivágott hasát az üvegballon nyakára húzom, majd a szilikon cső másik végét egy vízzel töltött befőttes üvegbe dugom, és ezzel kész is a házi kotyogóm. 😊
Az fügebor erjedése hozzávetőleg két-négy hétig tart (nekem a nagy meleg miatt tizennyolc nap alatt lezajlott az erjedés, ami annyira nem jó, de nem tudtam 24 Celsius foknál hűvösebb helyet biztosítani a számára az erjedés idejére, pedig az optimális a 14-18 Celsius fok lett volna). Az erjedés első hetében igen intenzív habzást figyelhetünk meg. Ez az úgynevezett zajos erjedés. Majd ez csillapszik, és szépen csendesen forr tovább a fügeborunk. A folyamat akkor ért véget, ha már nem, vagy éppen csak nagyon lassan bugyog ki a gáz a szilikon csőből. Eddigre valószínűleg jelentős üledékréteg (seprő) keletkezett az erjesztőedény alján. Vegyük le az edényről a kotyogót. Érezni fogjuk, hogy már bor illata van. Erős, kellemes, zamatos bor illata. :) Fogjunk egy szilikon csövet, és fejtsük le a bort a seprőről. A szilikon cső egyik végét dugjuk úgy a borba, hogy annak vége az üledékréteg felett legyen legalább másfél centivel, majd a másik végét szívjuk meg, és lógassuk egy másik edénybe (pl.: vödör). Az edény amiből fejteni akarjuk, legyen az asztalon, amibe fejteni akarjuk, az pedig a földön. Szép lassan átcsorog a bor. Kóstoljuk meg, majd ha nem elég édes, keverjük hozzá a maradék egy kilogramm cukrot. Nekünk kellett a plusz cukor, mert az édes borokat szeretjük, de ez nem kötelező.
Ha kóstolásra megfelelőnek érezzük az ízét, akkor keverjük hozzá a borként is (a borkén adagolásánál mindig a csomagolásán feltüntetett ajánlás szerinti középértéket vegyük alapul). Ezt én 2021.08.30-án tettem meg. Az edényt takarjuk le egy darab textil anyaggal, amin keresztül tud szellőzni, de nem jut bele se por, se rovar, se más. Mivel én üvegballonban tartottam miután lekéneztem, és annak keskeny a szája, nem konyharuhát tettem rá, hanem egy – természetesen még sosem használt – bokaharisnyát. Ez biztosítja a fügeborom szellőzését, de meggátolja a muslicák bejutását. A borkén azért kell, mert leállítja a forrást, és hosszú távon eltarthatóvá teszi a bort.
Hagyjuk magára háborítatlanul legalább egy hónapig, hogy szép lassan leülepedjen. Ha letisztult – a már ismertetett módon –, fejtsük le újra, majd palackozzuk. Innentől kezdve bármikor fogyasztható, de ha hagyjuk legalább három-négy hónapot pihenni, fantasztikusan összeérnek benne az ízek és aromák. Akkor lesz csak az igazán finom a házi fügeborunk! Nálam a végső leszűrés és a palackozás 2021.10.15-én történt meg. Ennyi idő alatt viszont teljesen átlátszó lett. Aki nem akar ennyit várni, használhat valamilyen derítő szert. Én nem szoktam, kivárom, míg magától leülepszik.
Mindenkinek kellemes házi borkészítést kívánok! 😊
Terjesztés: ha elviszed a receptet, kérlek jeleníts meg egy hivatkozást, hogy itt találtad. Köszönöm előre is. 💚 Nyilván te sem szeretnéd, hogy csak úgy elvigyék a munkádat szó nélkül, miközben te több órát dolgoztál vele! A képeket pedig kérlek, csak egészében használd fel, ne vágd le róla a logókat, mert szerzői jog védi őket. Legyünk egymásra tekintettel! 😊
Tavaly készítettem én is, gondolván ha már ennyi füge termett és dugig van a spájz fügelekvárral, kezdjünk valamit a gyümölccsel.
VálaszTörlésHáát...soha többet. A fügének nincs saját leve (na jó, van, de csak minimális), így a végeredmény egy füge illatú valami, meg lehet inni, de bornak azért nem nevezném. Emellett, nagyon sokáig tartott míg letisztult.
Sajnálom, hogy ennyire negatívak lettek a tapasztalataid. Attól, hogy valaminek van-e saját leve, nem függ, hogy lehet-e belőle bort készíteni, hiszen bort készítenek bodzavirágból, galagonyából vagy akár csipkebogyóból is. Remek borok készülnek ráadásul belőlük. Letisztulni valóban sokáig tisztult nekem is, de remek bor lett belőle. A lényege, hogy mennyi gyümölcshöz mennyi vizet rak az ember. Vannak országok, ahol pálinkát is főznek belőle. Amiből pálinka főzhető, abbol bor is erjeszthető. :)
TörlésÉn már többször készítettem fügebort. Nem mindig sikerült, de amikor összejött, fantasztikusan finom lett. Az a tapasztalatom, hogy az első érésből lehet jó bort készíteni. Mikor nem sikerült, pálinkát főztem belőle. Nagyon jó minőségű pálinka készült belőle. Fantasztikus illata, aromája és íze lett. Készítettem olyat is, hogy koszorús füge füge ágyra tettem és így még különlegesebb lett. Ha szeret az ember kísérletezgetni és van hozzá fantáziája nagyon kiváló eredményeket lehet elérni.
TörlésInkább ecet izü ,mint bór ,ezzel kezdetek- e még valamit ,? Érdemes felcukrózni ? Vagy évekig van fügeecetem !Maki Ilona
TörlésMilyen a koszorús fügeágy?
VálaszTörlésGondolom az üzletekben kapható aszalt fügekoszorú!
TörlésHello!
VálaszTörlés8kg gyümölcshöz összesen 12 liter víz kell? Vagy több?
(Nem egyértelmű a leírás, hogy az elején a vízet a 12 literből kell ráönteni vagy azon felül? Bár gondolom abból, mert "maradék" vizet írsz.)
Köszönöm a választ! :)
Ha jól értelmezem, annyi víz kell a fügére először, hogy éppen ellepje. Az nem 12 liter, így keletkezik a maradék víz.
TörlésIgen..
TörlésKözel dupla ennyi mennyiséghez (15 kg) ha jól gondolom mindenből dupla ennyi kell, többek között vízből is, vagyis kb. 25 liter? 6 liter vizet öntöttem rá amivel ellepte, eszerint még 21 liter maradék víz mehet hozzá majd nyugodtan?
TörlésElőször is a 15 kg füge nem teljesen dupla mennyiség (kevesebb), a víz pedig több, mint dupla mennyiség, amit írtál. Így lehet az arányokat elrontani. Ha 15 kg fügéből készül, akkor legfeljebb 22,5 liter víz kell hozzá, ha tartani akarjuk az arányokat. De inkább legyen kicsit kevesebb, mint több, ezért 22 liternél többet egészen biztosan nem adnék hozzá. De nem is értem, hogy számoltál, mert előbb azt mondod, hogy 25 liter, utána meg azt, hogy 6 liter + 21 liter, ami meg már 27 liter lesz, és az nagyon sok. Ha hat litert öntöttél hozzá, akkor ahhoz már nem kell több, mint 16,5 liter, de bőven elég lesz a 16 liter is.
TörlésAz az arányt a következőképp számoljuk át:
Kiinduló recept szerint 8kg fügéhez 12 liter víz és 4 kg cukor (összesen).
Akkor 1kg fügére jut 12/8 = 1.5 liter víz, és 4/8 = 0.5 kg cukor.
Ha neked 15 kg fügéd volt, akkor 15x1.5 = 22.5 liter víz és 15x0.5 = 7.5 cukor
A cukorból 3:1 arány van megadva, mert az eredeti recepthez 3kg kell a szárazborhoz és + 1 kg az utólagos édesítéshez, ha desszert bort szeretnénk. Tehát az új arányok szerint 5,6 kg-ot kell az elején hozzáadni, és majd a végén opcionálisan a maradékkal lehet édesíteni. Nagyjából így kell helyesen kiszámolni az arányokat.
Elnézést elnagyoltam a kérdést, illetve azóta arányosítva számoltam, de a válasz megerősített, mert valójában nekem is ez jött ki.
TörlésDe összefoglalva igen, 15 kg a berakott füge, 6 liter víz volt ami ellepi és reményeim szerint ma lesz időm a következő lépés elvégezni, vagyis a javaslatra kevesebb, több elven kap még 16 liter vizet. Cukor esetében 6 kg-ot számoltam, lehet itt elsőre bevállalom, hogy édesebb legyen alapból.
Még egy kérdés, mindentől függetlenül érdemes fokolóval mérni a mustfokot/alkoholfokot? Ezt gondolom a cukor hozzáadása előtt és az alapján adagolni a vizet?
Nem készítettem még bort, bízom benne, hogy sikeres lesz az eljárás, a füge pálinka nem aratott osztatlan sikert, így megnézzük borként, hogy muzsikál. :)
Köszönöm szépen a segítséget, nagyon hasznos infókkal gazdagodtam.
Egy másik egyszerűbb recept szerint egyből beleteszik az összes vizet (2x ennyit) és 2x ennyi cukrot és az 5x annyi élesztőt, majd mikor lecseng az erjedés, majd kiszedik a fügedarabokat és 2x leszűrik és kész. Csak takarják. ezért használnak több élesztőt, gondolom. De én még nem próbáltam egyiket sem. Most kezdtem az itteni recept szerint. Kérdésem, hogy a hozzáadott cukor mennyisége határozza meg a bor alkoholkoncentrációját? Ha jól tudom, 12-14%-nál erősebb nem lehet, mivel az megöli az erjesztő gombákat. az itt megadott cukorarány hány % alkoholtartalmú bort ad ki?
VálaszTörlésIsmerem azt a "jóval egyszerűbb" receptet, de az egy pancsolás. Ahhoz tudnám hasonlítani, mintha amikor elkészült a húsleves, leszűrnénk, majd a sűrűjét ismét felegednénk vízzel, és megfőznénk, majd ha kész, megint leszűrnénk, megint víz hozzá és megint főzés... vajon a 2. vagy a 3. főzet mennyire lesz nevezhető még húslevesnek? Így van ez a fügével is. Az első alkalommal az értékes beltartalom kiázik belőle, a maradékot többször felhasználni felesleges. A szőlőből is egyszer erjesztenek bort, nem 3. De persze mindenki azt csinál, amit akar, szóval hajrá, ha az a recept tetszik.
TörlésJól tudod, a felső erjesztésű, azaz magas alkoholtűrésű fajélesztők is maximum 14-16%-ig bírják. Ebből nagyjából 13%-os bor lesz, de mivel mi a desszert borokat szeretjük, a végén méf adunk hozzá cukrot csak édesítés miatt.
A borászati házi kotyogó készítés célja úgy tűnik, csak annyi, hogy lássuk, vagy halljuk a keletkező CO2 mennyiségeket, így felmérjük, hogy mikor kész a bor, mikor fejeződött be az alkoholos erjedés nagyjából. Mert a CO2 Fajsúlyosabb, ezért úgy sem jut be levegő vagy Oxigén az üvegbe, mivel a keletkező CO2 kitölti azt teljesen. Nem lehet látni magában a képződő borban a gázképződést? Fontos-e, vagy mennyire fontos a házi kotyogó beiktatása? Ha tovább hagyjuk a bort, mielőtt fejtjük először, az rossz lehet? Mondjuk megromolhat ha nem fejtjük időben? Vagy túl kevés cukor marad a borban, mivel abból is alkohol lesz?
VálaszTörlésA borászati kotyogó mindenképpen szükséges, mert a széndioxid párna csak addig stabil, amíg a zajos erjedés megy. Az általában 10-14 nap. Ezt követi egy csendes erjedés, ami eltarthat még akár egy hónapi is, és ez idő alatt elég csak kinyitni az edényt, máris odalehet a széndioxid párna a légmozgás miatt. Én egészen biztosan nem hagynám el sosem a kotyogót csak akkor már, amikor megtörtént a kénezés. Túl kevés cukor nem tud maradni. Vagy kierjed teljesen, és akkor a maradék cukor már képtelen kierjedni, vagy valami hiba miatt idő előtt leáll az erjedés. A általános élesztők 11-12% alkoholtartalomig képesek dolgozni. Ha a bor kiforrt, le kell kénezni, ahogy az a receptben le is van írva. A kénezés után már nem kell kotyogó, levegőzni kell, hogy a maradék széndioxid is távozzon a borból. Ez idő alatt szépen leülepszik a seprő, amiről le kell majd fejteni.
TörlésÜdv,
VálaszTörlésRemélem él még ez a blog, most kipróbáltam a receptet, nagyon jó lett, kétszer is sikerült egymás után, a rokonok nem győzik dicsérni.
Viszont az alkohol tartalmát azt hogyan lehet biztosan (legalább megközelítőleg 1 százalékos pontossággal) meghatározni gyümölcsborok esetén?
Szia! Én idén ősszel, a fenti leírás alapján először készítettem fügebort. Szaküzletben vettem borfokolót, és elolvastam a mellékelt használati útmutatót. Aszerint a cukrozatlan, megközelítőleg 20°C-os lében kellett mérni, tehát még a cukor hozzáadása előtt. Nekem a skálán kereken 5-nél úszott a mérő. A leírás szerint a kapott értéket meg kell szorozni 1,9-2,5-tel a talaj jellegétől függően. Homokos terület esetén 2,2, minőségi, hegyvidéki boroknál 2,5 a szorzó a leírás szerint. Nálam Duna melletti lösz fennsíkon termett a füge, így én saját elgondolásból 2,35-tel szoroztam meg. Így 11,75-öt kaptam, ami pont megfelelő borkészítő ismerősöm szerint.
TörlésSzia! Én most próbálom először a bor készítést,eddig inkább pálinkát készítettünk a fügéből.A kérdésem az lenne,hogy a tápsót mikor teszed bele,mert a hozzávalóban szerepel,de a recept ben nem írod csak az élesztőt.Ja és mennyit kell belőle tenni,mert 20g,os a csomag.Köszi!
VálaszTörlésA tápsó opcionális, nem muszáj hozzáadni. Ha mégis használod, akkor a musthoz kell keverni akkor, amikor az élesztőt is.
TörlésKöszi szépen,mivel már akkor elkezdtem a bor készítését,én is abba kevertem,akkor jól gondoltam.Ne hagyd a blogot,nagyon jó és hasznos infók vannak benne,akárki akármit is mond!Sok sikert a kísérletezéseidhez,én biztos hogy élménnyel olvasom az írásaid,és próbálgatom őket kisebb nagyobb szerencsével,de hát aki nem próbálkozik annak biztos nem is fog sikerülni! Köszönöm mégegyszer!
TörlésKérdésem, hogy hozzáadott cukor nélkül nem lehet bort készíteni? esetleg eritrittel vagy más édesatövel? /cukorbeteg vagyok, de azért szeretném megkóstolni/
VálaszTörlésNem igazán értem a kérdés okát, mert a cukor úgyis eltűnik belőle erjedés során, hiszen az élesztőgombák azt bontják le alkohollá és széndioxiddá. Így tehát cukor nem marad benne, mire kierjed. Az élesztőgombák édesítőszert nem dolgoznak fel, így azzal nem lehetséges a borkészítés.
TörlésSziasztok!
VálaszTörlésMér több mint egy hete forrásban van a füge borocska, szépen dolgozik a kotyogó :)
De lenne egy kérdésem. Az komoly, hogy a leszűrés kénezés után egy hónapig hagyni kell állni csak simán letakarva? Pár hektó szőlő bort már megcsináltam kb 15 év alatt. És azt bizton állíthatom, hogy ha a forrás befejezte és a kénezés után nincs légmentesen lezárva. Akkor abból egy hónap után vagy ecet lesz, vagy meg pimpósodik és tönkremegy. Ha pár órát várni akar valaki, hogy el illanjon egy része a kénnek, az még nem gond, de egy hónapig? Azt kizárt, hogy a bor túlélje. Ez nektek valóban működött? Az biztos, hogy kénezés után már megy is palackokba és lezárom. A bor legnagyobb ellensége a szabad levegővel való érintkezés. Még ha nincs teli a hordó, vagy az üveg ballon, akkor is kialakul egy ilyen darab íznek nevezett mellék íz, és hosszú távon képes akkor is tönkre menni, ha sokáig áll darabban, tehát ha nincs tele a tároló edény. Minél kevesebb levegővel szabad érintkeznie, és a lehető legrövidebb ideig.
A kénezéshez annyit fűznék hozzá, hogy ne kénport használjatok, hanem kén törzsoldatot. Már eleve folyékony állapotban van, Nagyon könnyen elegyedik a borral.
További szép napot!
Az 1 hónapos pihentetést a palackozás előtt milyen hőmérsékleten érdemes végezni?
VálaszTörlésMinél hűvösebben, annál jobba. Annál hamarabb ülepszik. A 10-12 fok ideális lenne mondjuk.
TörlésÉs ha hamarabb leülepszik 1 hónapnál?az enyém október 20-án lesz 1 hónapos,de már kb 1 hete szép tiszta a színe.Ilyenkor is meg kell várni az 1 hónapot,vagy akkor hamarabb kell lefejteni?Köszi!
VálaszTörlésNekem még semmi átlátszóság, de napokban fejtenem kellene elvileg, viszont még annyira nem bor illatú, illetve a must és a cefrefokoló is 0-át mutat, remélem nem az ecet irányába indulunk meg... Mindenképp fejteni kell és kénezni 4 hét után? A szellőztetésnél már nem gond ha levegőt kap?
TörlésKedves Zsolt Első próbálkozás lenne a recepted szerint. Lehet, hogy mindent értek, de azt nem, hogy mi az a "tápsó borélesztőhöz", opcionálisan? Mi az, hol kapható, mennyi kell belőle? Sürgős, mert már alig érik a fügém.
VálaszTörlésSikerült a borom,naggggyon finom lett! Köszönöm szépen a receptet!
VálaszTörlésÉn nem vitatkozni szeretnék bárkivel is, de mivel közel 10 éve csinálok meggybort azt hiszem nyugodtan állíthatom, hogy tapasztalt vagyok. Az egyik megjegyzésem az előerjesztéshez, hogy érdemes pektinbontó enzimet adni hozzá, az a sejtfalak lebontását felgyorsítja és teljessé teszi (bor- pálinka szaküzletben kapható). Én soha nem végzek előerjesztést, a széttört gyümölcsre ráöntöm a szükséges vízmennyiséget, melynek egy részében feloldottam a szükséges cukormennyiség 2/3-át. Általában nem szoktam élesztőt sem használni, a gyümölcs felületén éppen elég élesztőgomba van, hogy szépen beinduljon a forrás. Ha 1 nap alatt mégsem indul el a zajos erjedés, akkor kiveszek belőle kb. 1-1,5 dl-t, mikróban felmelegítem 35-40 fokra és beleteszek 1-2 deka pékélesztőt (igen, azt, amit a pogácsához is szoktál tenni). Hagyom, hogy megfusson (mint a pogácsánál), semmilyen tápsó nem kell, a gyümölcsben ugyanis minden benne van, amire az élesztőgombák vágynak. Hozzáadom a többihez, majd 10-12 napig hagyom a zajos erjedést, hogy végbemenjen. 1-2 naponta megkeverem fúrógépre szerelt keverőszárral. Én (kb. 30 literes) kishordóban dolgozom, nem használok kotyogót, mégsem lett még soha ecetes a borom. A CO2 ugyanis nagyon nehéz, ha magasabb az edény, keverés közben is a felszínen marad, így nem tud a bor érintkezni a levegővel. A zajos erjedés után (10-12 nap) hozzáadom a maradék cukrot és még 10-12 napig erjesztem. Ezután borkénnel (elég egy fél kávéskanálnyi kb. 20 literhez) lefojtom az erjedést és hagyom ülepedni egy hétig. A tisztáját lefejtem, majd újra hagyom ülepedni. Fügét most csinálok először, de ez már bevált a meggyborhoz, martinihez, ribizliborhoz, miért pont ehhez ne lenne jó?
VálaszTörlésMi lehet az a ,,tápsó borélesztőhöz" , hol lehet kapni, és ebbe a történetbe hol, és hogyan kell használni?
VálaszTörlés